Akcja Ukraina

Zaangażuj się

Akcja Ukraina jest najstarszym projektem realizowanym przez Wspólnotę Indywidualności Otwartych, w którym grupa wolontariuszy wyjeżdża do parafii na Ukrainie, by organizować rekolekcje i wypoczynek dla mieszkających tam dzieci polskiego pochodzenia.

Rekolekcje na Ukrainie to czas dzielenia się z nimi swoją wiarą, energią i talentami. Czas kiedy otrzymujemy od nich niezliczoną ilość uśmiechów i radości. Okazja na spojrzenie na samego siebie z zupełnie innej perspektywy i odkrycie talentów, o które sami nawet siebie nie podejrzewaliśmy. Nasz przyjazd pozwala tym z nich, którzy wychowują się w trudnych rodzinach, spotkać dorosłych którzy okazują im serce i zainteresowanie.

Od 18 lat łączymy zapał wolontariuszy z Polski z energią dzieci polskiego pochodzenia w parafiach Zachodniej Ukrainy. Polski Kościół jest pełen mocy młodych ludzi, wolontariuszy z pasją, wiarą i zapałem. Kościół na Ukrainie wypełniają nieduże parafie, silne wiarą ludzi, którzy pomimo 50 lat sowieckiego terroru zachowali wierność Bogu. Celem naszej Akcji jest szukać tego co łączy Polskę i Ukrainę, Kościół polski i ukraiński. Wspólnie rozwijać nasz potencjał.

W ostatnich latach projekt dynamicznie się rozwija. Tegoroczna Akcja odbędzie się w czterech miejscowościach i obejmie ok. 250 dzieci. Możesz stać się jej częścią wspomagając nas poprzez włączenie się w zbiórkę na pomagam.pl/akcjaukraina.

HISTORIA AKCJI UKRAINA

To kilkanaście lat działania Ducha, którego obecność tam jest szczególnie odczuwalna. To  historie ponad 140 wolontariuszy, którzy spotkali na Ukrainie Boga w innych ludziach. To setki uśmiechów dzieci, które dzięki Akcji poczuły, że są dla kogoś ważne, że mimo trudnej sytuacji, której na co dzień doświadczają, życie może być kolorowe. W 1999 roku ks. Tomasz Trzebunia po raz pierwszy zaprosił studentów na Ukrainę. To on był pomysłodawcą dzieła, które trwa do dziś i wciąż się rozwija. Na początku wolontariusze przywieźli ze sobą jedynie paczkę ciastek. Zupełnie nie wiedzieli, co zastaną na miejscu. A potrzeby były ogromne! Dzieci często nie miały koszulki na zmianę, szczoteczki do zębów czy mydła.

Dziś sytuacja mieszkańców Pnikuta uległa poprawie, jednak wciąż ze względu na złą sytuację gospodarczą w okolicy, potrzebna jest nasza pomoc. Do Pnikuta przywozimy środki czystości, materiały plastyczne, sprzęt do gier i zabaw, słodycze, prezenty. Wspierani jesteśmy także przez miejscową społeczność, która dzieli się tym, co ma: jajkami, serem, mlekiem, ziemniakami, wiśniami. Taka atmosfera otwartości i przyjaźni jest tłem dla rekolekcji i jednocześnie doskonale je dopełnia.

 

 

Więcej o Akcji

Jak pracujemy?

Nasza metodyka pracy to tzw. "projektowanie doświadczeń". Staramy się dzielić z dziećmi wiarą i wiedzą, poprzez animacje, zabawy, wspólne zadania. Zamiast tylko opowiadać, dajemy dzieciom szansę spróbować, tego o czym mówimy, na własnej skórze.  Na każdych rekolekcjach staramy się podkreślać sukcesy dzieci, to czym danego dnia się wykazały. Dlatego co roku wprowadzamy odpowiednie narzędzia, np: dzienniczki postanowień , koło uczynków miłosierdzia. Prowadzimy inspirujące warsztaty pokazujące naukę i zdobywanie umiejętności od atrakcyjnej strony. Są to dziedziny którymi zajmujemy się na co dzień, zawodowo lub na studiach: automatyka, medycyna, chemia, fizyka, survival.

Wszystko po to, by ten tydzień był absolutnie wyjątkowym czasem i motywacją do działania przez resztę roku.

Jak wyglądają rekolekcje?

Rekolekcje organizujemy w formie półkolonii, tzn. dzieci są razem z nami w ciągu dnia, od 9 do ok. 19. Później wracają do swoich domów. Dzieci tworzą 6 grup po ok. 12 dzieci w każdej (osobno chłopięce i osobno dziewczęce), które prowadzi po 2 animatorów. Wspólnie jemy posiłki, wykonujemy zadania i rywalizujemy z innymi grupami. Każdego dnia uczestniczymy w konferencji wprowadzającej w temat rekolekcji. A potem poprzez animacje, warsztaty i zadania wprowadzamy słowa z konferencji w czyn.

Gdzie działamy?

W 2017 roku organizujemy rekolekcje w 4 parafiach: Pnikucie, Mościskach, Sąsiadowicach i Łanowicach. Są to miejscowości o dużych społecznościach katolickich, leżące na terenie archidiecezji Lwowskiej. Pracujemy z dziećmi w wieku 8-14 lat i młodzieżą po 14 roku życia. W tym roku spodziewamy się w sumie udziału ok. 250 dzieci.

 

ZAANGAŻOWANIE

Zaangażuj się

Do projektu zapraszamy zarówno studentów, jak osoby pracujące, regularnie formujące się w ramach Spotkań Czwartkowych. Wspólna formacja pozwala nam się lepiej poznać, daje nam również wspólne ideały, niezbędne do zaangażowania w tak szczególny projekt. W ciągu roku akademickiego przygotowujemy się do wakacyjnego wyjazdu, opracowujemy tematykę rekolekcji, szukamy sponsorów. Wyjazd główny odbywa się w lipcu. Zimą oraz wiosną organizujemy również weekendowe rekolekcje dla młodzieży z Pnikuta, którą przygotowujemy do stawania się Indywidualnościami.

Zapisz się na Newsletter WIO