Akcja Ukraina

Zaangażuj się

Zapraszamy na stronę projektu akcjaukraina.pl, gdzie znajdziecie więcej informacji.

Akcja Ukraina jest najstarszym projektem realizowanym przez Wspólnotę Indywidualności Otwartych, w którym grupa wolontariuszy wyjeżdża do parafii na Ukrainie, by organizować rekolekcje i wypoczynek dla mieszkających tam dzieci polskiego pochodzenia.

Rekolekcje na Ukrainie to czas dzielenia się z nimi swoją wiarą, energią i talentami. Czas kiedy otrzymujemy od nich niezliczoną ilość uśmiechów i radości. Okazja na spojrzenie na samego siebie z zupełnie innej perspektywy i odkrycie talentów, o które sami nawet siebie nie podejrzewaliśmy. Nasz przyjazd pozwala tym z nich, którzy wychowują się w trudnych rodzinach, spotkać dorosłych którzy okazują im serce i zainteresowanie.

Od 1999 roku łączymy zapał wolontariuszy z Polski z energią dzieci polskiego pochodzenia w parafiach Zachodniej Ukrainy. Polski Kościół jest pełen mocy młodych ludzi, wolontariuszy z pasją, wiarą i zapałem. Kościół na Ukrainie wypełniają nieduże parafie, silne wiarą ludzi, którzy pomimo 50 lat sowieckiego terroru zachowali wierność Bogu. Celem naszej Akcji jest szukać tego co łączy Polskę i Ukrainę, Kościół polski i ukraiński. Wspólnie rozwijać nasz potencjał.

W ostatnich latach projekt dynamicznie się rozwija. Co roku do naszej Akcji dołaczają nowe parafie z Ukrainy i nowi wolontariusze z różnych miast Polski. Na naszej stronie internetowej znajdziesz aktualne informacje odnośnie miejscowości, do których docieramy. Możesz stać się częścią AU wspomagając nas poprzez włączenie się w zbiórkę na akcjaukraina.pl/wspieraj.

HISTORIA AKCJI UKRAINA

To kilkanaście lat działania Ducha, którego obecność tam jest szczególnie odczuwalna. To  historie ponad 140 wolontariuszy, którzy spotkali na Ukrainie Boga w innych ludziach. To setki uśmiechów dzieci, które dzięki Akcji poczuły, że są dla kogoś ważne, że mimo trudnej sytuacji, której na co dzień doświadczają, życie może być kolorowe. W 1999 roku ks. Tomasz Trzebunia po raz pierwszy zaprosił studentów na Ukrainę. To on był pomysłodawcą dzieła, które trwa do dziś i wciąż się rozwija. Na początku wolontariusze przywieźli ze sobą jedynie paczkę ciastek. Zupełnie nie wiedzieli, co zastaną na miejscu. A potrzeby były ogromne! Dzieci często nie miały koszulki na zmianę, szczoteczki do zębów czy mydła.

Dziś sytuacja mieszkańców Pnikuta uległa poprawie, jednak wciąż ze względu na złą sytuację gospodarczą w okolicy, potrzebna jest nasza pomoc. Do Pnikuta przywozimy środki czystości, materiały plastyczne, sprzęt do gier i zabaw, słodycze, prezenty. Wspierani jesteśmy także przez miejscową społeczność, która dzieli się tym, co ma: jajkami, serem, mlekiem, ziemniakami, wiśniami. Taka atmosfera otwartości i przyjaźni jest tłem dla rekolekcji i jednocześnie doskonale je dopełnia.

 

 

Więcej o Akcji

Jak pracujemy?

Nasza metodyka pracy to tzw. "projektowanie doświadczeń". Staramy się dzielić z dziećmi wiarą i wiedzą, poprzez animacje, zabawy, wspólne zadania. Zamiast tylko opowiadać, dajemy dzieciom szansę spróbować, tego o czym mówimy, na własnej skórze.  Na każdych rekolekcjach staramy się podkreślać sukcesy dzieci, to czym danego dnia się wykazały. Dlatego co roku wprowadzamy odpowiednie narzędzia, np: dzienniczki postanowień , koło uczynków miłosierdzia. Prowadzimy inspirujące warsztaty pokazujące naukę i zdobywanie umiejętności od atrakcyjnej strony. Są to dziedziny którymi zajmujemy się na co dzień, zawodowo lub na studiach: automatyka, medycyna, chemia, fizyka, survival.

Wszystko po to, by ten tydzień był absolutnie wyjątkowym czasem i motywacją do działania przez resztę roku.

Jak wyglądają rekolekcje?

Rekolekcje organizujemy w formie półkolonii, tzn. dzieci są razem z nami w ciągu dnia, od 9 do ok. 19. Później wracają do swoich domów. Dzieci tworzą 6 grup po ok. 12 dzieci w każdej (osobno chłopięce i osobno dziewczęce), które prowadzi po 2 animatorów. Wspólnie jemy posiłki, wykonujemy zadania i rywalizujemy z innymi grupami. Każdego dnia uczestniczymy w konferencji wprowadzającej w temat rekolekcji. A potem poprzez animacje, warsztaty i zadania wprowadzamy słowa z konferencji w czyn.

Gdzie działamy?

Aktualne informacje odnośnie parafii na Ukrainie, w których organizujemy rekolekcje oraz miast w Polsce, w których rekrutujemy wolontariuszy znajdziesz na stronie akcjaukraina.pl

 

ZAANGAŻOWANIE

Zaangażuj się

Aby dołączyć do Akcji Ukraina i zostać animatorem w jednej z miejscowości, wypełnij formularz na stronie akcjaukraina.pl

Zapisz się na Newsletter WIO