Aktualności

Data publikacji: 04.10.2016

Rekolekcje "Od związków złej jakości do związku marzeń"

Zapraszamy na rekolekcje które wygłosi ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek. Potrwają one przez 3 niedziele Wielkiego Postu oraz 2 dodatkowe po Wielkiej Nocy. Start już 28 lutego.

Kolejne terminy: 6 marca, 13 marca, 3 kwietnia, 10 kwietnia, 17 kwietnia 

Aktualizacja Rekolekcje zostały wydłużone o dodatkowy tydzień! Potrwają więc do 17 kwietnia. Po Świętach zajmiemy się tematami związków z ideałami, związków marzeń oraz tym jak wchodzić w związki. Zakończą się szybką randką, która odbędzie się już 17 kwietnia.

Miejsce: kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim w Krakowie, Msza Święta o godz. 20:00

Tematyka rekolekcji to "Od związków złej jakości do związku marzeń", co tłumaczy ksiądz Jacek:   Najpierw trzeba dostrzec źródła złej jakości związków, potem przejawy złego ich funkcjonowania, owoców takiego eksperymentu, by wreszcie zapytać o to, kiedy związki są dobrej jakości.

Rekolekcje odbywają się w formie sprawdzonej wielokrotnie w naszym środowisku - Rekolekcji w mieście - opartych nie tylko na uczestnictwie w nauce rekolekcyjnej, ale też na codziennej pracy. By ją ułatwić, po każdej Mszy Świętej rozdajemy teksty z rozważaniami na każdy dzień. Zachęcamy do aktywnego wykorzystania tego czasu :) 

Teksty - rozważania na każdy dzień

Tutaj można pobrać teksty rozważań na poszczególne tygodnie rekolekcji:

Tydzień 1 Prazałożenia, czyli dlaczego miało być dobrze, a jest źle (pdf)

Tydzień 2 Związki złej jakości (pdf)

Tydzień 3 Patologie związkowe (pdf)

Dodatkowe 10 tekstów na tydzień 3: Pobierz

Tydzień 4 Związek i ideały (pdf)

Tydzień 5 Związek marzeń (pdf)

Tydzień 6 Jak wejść w związek (pdf)

Dodatkowe teksty na tydzień o tworzeniu zwiazków (pdf)

 

O metodzie rekolekcji w mieście

Rekolekcje, czyli ćwiczenia duchowe. Bo rekolekcje to przede wszystkim praca rekolektantów, a nie rekolekcjonisty. W kościele ksiądz Jacek Stryczek wygłasza kazanie - naukę rekolekcyjną. Jednak najważniejsza i podstawowa praca wykonywana jest przez osobę, która angażuje się w rekolekcje. Głównym jej elementem jest codzienna medytacja, która powinna trwać minimum 15 minut. W ramach medytacji należy przeczytać dedykowany na dany dzień tekst rozważania. 

Rozmyślanie skupia się na tym, by odkryć, że Bóg myśli inaczej niż ja. Izajasz mówi: „myśli moje nie są myślami waszymi” (Iz 55,8). Innymi słowy medytacja jest udana, gdy odkryję inny sposób patrzenia na siebie, na innych, po prostu na życie. Warto mieć przy sobie coś do pisania, by móc notować swoje spostrzeżenia.

Dobra medytacja zawsze kończy się postanowieniem. Postanowienie powinno być decyzją na wykonanie zadania/ ćwiczenia. Pomysł na postanowienie zawsze musi być konkretny i mierzalny. Najlepiej, jeśli nie będzie zajmował więcej niż 15 minut (bo wtedy jest wykonalny). Złe postanowienie, to np.: cały dzień będę rozmyślał o Bogu. Dobre: jadąc tramwajem, postaram sobie przypomnieć przeczytany dziś tekst roważania i 5 minut o nim pomyślę. Dopiero wykonanie postanowienia i podsumowanie jego owoców kończy codzienną pracę rekolekcyjną. Właśnie w ten sposób rekolekcje w mieście wplatają modlitwę w życie, a przez codzienną pracę mają moc przemienić życie. Medytacja oznacza szukanie innego od mojego punktu widzenia. Postanowienie jest pomysłem, jak przemyślenia wcielić w życie.

 

Zapisz się na Newsletter WIO