Aktualności

Data publikacji: 11.21.2014

Adwentowe Rekolekcje Domowe - Podejmij Wyzwanie

"Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, 
na obraz Boży go stworzył: 
stworzył mężczyznę i niewiastę." (Rdz 1, 27)

Już 30 listopada 2014 zapraszamy na Adwentowe Rekolekcje Domowe kipiące od emocji! Podobnie jak na odbywających się obecnie Spotkaniach Czwartkowych, w czasie Adwentu skupimy się na odkrywaniu naszej płciowości w całym jej bogactwie: naszego ducha, ciała, umysłu i tego, do czego prowadzi kształtowanie siebie z Bogiem. Tematy 4 kolejnych spotkań poświęcone są meandrom duchowości kobiety i mężczyzny, zasmakowaniu jak wszechstronnie można rozwijać się będąc kobietą i mężczyzną. Na koniec zrobi się gorąco, bo przyjrzymy się także związkom, na czym warto je budować i jak je kształtować na co dzień.

Zapraszamy - niezależnie od tego czy jesteście w związku, czy nie - do przygody nie mającej sobie równych - spotkania z Bogiem w swojej kobiecości i męskości!

Te rekolekcje mają sens wtedy, gdy uczestnik angażuje się na 100% i pracuje każdego dnia tygodnia. Korzystamy z metody wykorzystywanej na Spotkaniach Czwartkowych – codzienna medytacja wraz z postanowieniem.

Uczestnikom rekolekcji będziemy rozdawać teksty (przygotowane przez osoby z WIO) do codziennej pracy, zaś kazania Księdza Jacka Stryczka będą wprowadzeniem do kolejnych tygodni rozważań. W takiej formie startujemy w niedzielę 30 listopada i będziemy kontynuować co niedzielę przez cały Adwent (do 21 grudnia).

Kościół Świętego Józefa

ul. Zamoyskiego 2, Kraków-Podgórze

Kolejne 4 niedziele Adwentu (30.11 – 21.12)

Godzina 20:00

TEKSTY DO INDYWIDUALNEJ MEDYTACJI:

Tydzień 1 - Duchowość Kobiety

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

Posłuchaj kazania z 30.11.2014 

2014-11-30 Duchowość Kobiet (8.14 MB)

pobierz

Tydzień 2 - Duchowość Mężczyzny

Posłuchaj kazania z 7.12.2014 

2014-12-07 Duchowość mężczyzn (9.34 MB)

pobierz

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

Tydzień 3 - Rozwój związku

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

Posłuchaj kazania z 14.12.2014 

2014-12-14 Duchowość związków (11.19 MB)

pobierz

Jak pracować z tekstami? Pomoc do modlitwy

Rekolekcje, czyli ćwiczenia duchowe. Bo rekolekcje to przede wszystkim praca rekolektantów, a nie rekolekcjonisty. Właśnie w tym duchu od lat prowadzę rekolekcje w mieście i tak zaplanowane są te rekolekcje. W kościele wygłaszam coś na kształt nauki rekolekcyjnej. Jednak najważniejsza i podstawowa praca wykonywana jest przez osobę, która angażuje się w rekolekcje. Głównym jej elementem jest codzienna medytacja, która powinna trwać minimum 15 min. W ramach medytacji należy przeczytać dedykowany na dany dzień tekst z Pisma Świętego wraz komentarzem. Rozmyślanie skupia się na tym, by odkryć, że Bóg myśli inaczej niż ja. Izajasz mówi: myśli moje nie są myślami waszymi (Iz 55, 8). Innymi słowy medytacja jest udana, gdy odkryję inny sposób patrzenia na siebie, na innych, po prostu na życie. Dobra medytacja zawsze kończy się postanowieniem. Postanowienie powinno być decyzją na wykonanie zadania/ćwiczenia. Pomysł na postanowienie zawsze musi być konkretny i mierzalny. Najlepiej, jeśli nie będzie zajmował więcej niż 15 minut (bo wtedy jest wykonalny). Złe postanowienie, to np.: cały dzień będę rozmyślał o Bogu. Dobre: jadąc tramwajem, postaram się sobie przypomnieć, jaki fragment Pisma Św. dzisiaj przeczytałem i 5 minut o nim pomyślę. Dopiero wykonanie postanowienia i podsumowanie jego owoców kończy codzienną pracę rekolekcyjną. Właśnie w ten sposób rekolekcje w mieście wplatają modlitwę w życie, a przez codzienną pracę mają moc przemienić życie. Medytacja oznacza szukanie innego od mojego punktu widzenia. Postanowienie jest pomysłem, jak przemyślenia wcielić w życie

Zapisz się na Newsletter WIO