Rekolekcje online - Rekolekcje w Mieście

Zaangażuj się

Rekolekcje Online: Strefa Podwyższonego Sensu

W Wielkim Poście przenosimy się do wyjątkowej strefy – podwyższony sens oznacza przestrzeń ponad naszymi nawykami mentalnymi, stereotypami, bezmyślnością postawy „bo tak robią wszyscy”. Na nowo przemyślimy nasze przekonania na temat Boga, Kościoła, bycia katolikiem, Polakiem… Nie będziemy zastępować naszych obecnych stereotypów innymi, ale pobudzimy do myślenia, do zadania sobie pytania o sens takich, a nie innych przekonań.

Te rekolekcje mają sens wtedy, gdy uczestnik angażuje się na 100% i pracuje każdego dnia tygodnia. Korzystamy z metody wykorzystywanej na Spotkaniach Czwartkowych – codzienna medytacja wraz z postanowieniem.

Tydzień 1 - Bóg

Stereotypy na temat Boga są łatwe i powszechne. Nie widać Go. Więc można o Nim myśleć cokolwiek. Można się upierać przy swoim. I trudno to zweryfikować. Nie jest to niemożliwe, ale trudne. Wiele chrześcijańskich stereotypów Boga ma swoje źródło w pocieszeniu, gdy szuka się słów, które mogą dać ulgę w cierpieniu. Inne wynikają z języka katechezy dla dzieci, który z konieczności jest uproszczony. Inne wynikają z gorliwości kaznodziejskiej i uproszczonego odbioru. W końcu na ambonie nie ma czasu na wykład teologiczny o Bogu. Ludzie szukają w słowach kaznodziei praktycznych rad i też interpretują je po swojemu. My chcemy w tych rekolekcjach wrócić do źródeł. Do Objawienia. Zwróćmy uwagę, że Ewangelia nie jest wykładem wiary. Jest raczej wielością słów i obrazów. Jezus próbuje się przebić do umysłów uczniów z Objawieniem o Bogu Prawdziwym, który jest inny, niż myślą. Mimo bliskości Jezusa, nawet Apostołowie nie rozumieli Jego misji i to do samego końca. My, chrześcijanie dnia dzisiejszego, musimy o tym pamiętać. Najbliżsi Jezusa byli zaślepieni stereotypami. Potrzebujemy dzisiaj, czytając Ewangelię, uwolnić się od naszego ograniczonego sposobu myślenia i razem z Jezusem wyruszyć w podróż do strefy podwyższonego sensu.

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

2014-03-09 Przestrzeń Podwyższonego Sensu. Tydzień 1 - Bóg (3.99 MB)

pobierz


Tydzień 2 - Zmaganie się ze stereotypem

Ten tydzień wydaje się trudny. Przynajmniej dla nas, organizatorów. Okazuje się, że zmaganie się ze stereotypami nie jest czymś prostym. Są w nas bardzo wrośnięte. Stereotypy „myślą się nam”. Myślimy tak, i nawet nie wiemy, że tak myślimy. Niesłychanie mocno utożsamiamy się z naszymi stereotypami. To właśnie dlatego w dyskusjach dotyczących ważnych dla nas spraw, zdarzają się emocje, a nawet zacietrzewienie. Często bronimy swoich przekonań, jak własnego życia. A tak naprawdę, to nie mamy swoich przekonań, ale przyjęte od innych stwierdzenia, z którymi po drodze utożsamiliśmy się. Właśnie dlatego ten tydzień okazał się dla nas trudny. Trudny w napisaniu rozważań. Potraktowałem to jako prawdę o trudnościach. Przyjąłem, że może nie tylko w naszym środowisku, ale w ogóle jest problem ze zdefiniowaniem swoich stereotypów i odwagą odwracania się od nich. Właśnie do tego zapraszam w tym tygodniu. Do pracy nad swoją świadomością stereotypów i odwagą wchodzenia z nimi w dyskurs.
Pierwsze trzy dni poświęcone są na zdefiniowanie potrzeby odrębności i odnalezienia własnych ścieżek myślowych. Samo to już jest konfrontacją ze stereotypem. Czy bowiem ktoś, kto zaczyna myśleć po swojemu, nie zbłądzi? A ja powiem: jeśli ktoś nie szuka, to nic nie zajdzie. Stereotyp nie jest żadnym rozwiązaniem, tak samo jak siedzenie w domu. Żeby gdzieś dojść, trzeba wyjść z domu. Żeby znaleźć Prawdę, trzeba jej szukać.
Kolejne cztery dni rozważań są tak naprawdę próbką myślenia. Powiedziałbym: dywagowania. W rozważaniach Uli i Dagmary nie ma rozwiązań, ale jest masę pytań. Tak właśnie ma być. Należy zacząć pytać, i należy pozostawać przez jakiś czas bez odpowiedzi.
Wiem, że to jest trochę inna wizja praktykowania wiary. Jednak Abraham też wyszedł w nieznane. To jest tydzień wychodzenia w nieznane.

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku)

2014-03-16 Przestrzeń Podwyższonego Sensu. Tydzień 2 (3.87 MB)

pobierz


Tydzień 3 - Katolik musi, katolik nie może

Jeśli czujemy się włączeni w stereotypowe kleszcze: musi i nie może, już nas nie ma. Jak tak można żyć… A jednak tak żyje wielu ludzi. A jeśli z tego wychodzą, to są w fazie: nie chce mi się, mogę wszystko. Dla nas drogą jest pogłębione myślenie, czyli strefa podwyższonego sensu…

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku)  

2014-03-23 Przestrzeń Podwyższonego Sensu. Tydzień 3 (3.68 MB)

pobierz

Tydzień 4 - Kościelne stereotypy

Wprowadzenie (ks. Jacek Stryczek): Fajnie, że powstały poniższe rozważania. To, co mnie drażni w ludziach Kościoła, często, zbyt często, to bezmyślność. Bo na przykład tak musi być… A można o tym myśleć inaczej.

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

2014-03-30 Przestrzeń Podwyższonego Sensu. Tydzień 4 (3.09 MB)

pobierz

 

Tydzień 5 - Polak - katolik

Choć wciąż powtarza się w Polsce, że jesteśmy katolikami, mam wątpliwości, czy tak naprawdę wielu z nas utożsamia się z ideą Polaka – katolika. Chyba raczej wiemy, że tak jest, niż sami czujemy się częścią tego. I może się nie czujemy, ale wiele razy postępujemy zupełnie streotypowo. Jednak mamy w sobie „powszechne” nawyki. Co dla mnie ciekawe, obecnie nastepuje zupełne poplątanie starych nawyków z zupełnie nową sytuacją. I w głowach wielu ludzi jest prawdziwy groch z kapustą. Poniższe rozważania nie są pełnym „przeglądem sytuacji”, ale małą próbą naruszenia strefy bezmyślności.

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku) 

2014-04-06 Przestrzeń Podwyższonego Sensu. Tydzień 5 (4.7 MB)

pobierz

Rekolekcje na Wielki Tydzień

Kiedy, jak kiedy – ale właśnie w tym tygodniu należy się modlić. Proponujemy wspólną podróż śladami Ewangelii z Wielkiego Tygodnia.

Pobierz rozważania (plik pdf, wersja do druku)

Rekolekcje Online: Rekolekcje Domowe

Zaangażuj się

Rekolekcje domowe to pomysł na medytacje związane z życiem rodzinnym.
Tym ważniejsze, że Adwent kończy się Wigilią. Cztery tygodnie rekolekcji to 4 x 7 dni pomysłów na nowe spojrzenie na życie w rodzinie. To możliwość skonfrontowania rzeczywistości z ewangelicznymi ideałami. Jest też nadzieja, że sama Wigilia dzięki tym rekolekcjom będzie zupełnie nowym, wyjątkowym wydarzeniem.

Tydzień 1: Fajni ludzie tworzą fajny związek

Nie jest prawdą, że fajny związek tworzy fajnych ludzi. Bo jak może związek pomagać ludziom niefajnym, którzy się krzywdzą? Doświadczenie podpowiada, że wszelkie próby ratowania związku, w którym jest ktoś niefajny, są jedynie początkiem kolejnego kryzysu. Trzeba, żeby ktoś się zmienił, by mógł tworzyć związek. To samo dotyczy rodziny. Widziałem już wiele rodzin, w których rodzice próbowali odgórnie narzucać reguły „niby fajnej” rodziny. Ale członkowie rodziny byli niefajni, wiec z biegiem czasu życie w takiej rodzinie zamienia się w farsę. Coraz częściej widać to na Wigiliach, które są kontestowane przez młodych członków rodziny. Jeśli czują, że jest rozdźwięk miedzy słowami a czynami w
rodzinie, buntują się. Więc, na pewno fajna rodzina, to fajni rodzice. Jeśli są niefajni, powinni pracować nad sobą. Fajni rodzice powinni wychowywać fajne dzieci. Jeśli tak nie jest, nie należy ratować sytuacji przez zmuszanie dzieci, ale przez zmianę podejścia do ich wychowania. Zasada jednak jest prosta: fajni ludzie tworzą fajną rodzinę. Wigilia wtedy uda się zawsze.

Pobierz rozważania 

2013-12-01 Rekolekcje Domowe. Tydzień 1 (5.1 MB)

pobierz

Tydzień 2: Rodzinne zasady

Podstawową i karykaturalną zasadą obowiązującą w wielu rodzinach jest komunikat: bądź grzeczny. Oznacza on mniej więcej tyle: dzisiaj mnie wkurzasz. Ale jutro to samo może przejść gładko. Rozumienie bycia grzecznym zależy od humoru osoby, która tego wymaga. Na tej zasadzie, w wielu rodzinach nie ma jasnych zasad, są humory. Czyli zasady się zmieniają, zależnie od potrzeb osoby, która ma władzę
w rodzinie. A może być na przykład prosta zasada: zawsze mówimy prawdę. Wtedy też zasada obowiązuje rodziców. Albo: zawsze staramy się słuchać. Lub: w każdą niedzielę jemy razem obiad i trwa on godzinę (bo członkowie rodziny mogą mieć różne plany na pozostałą część niedzieli). Proste zasady! Jakie zasady obowiązują w Twojej rodzinie? Poniżej możesz pomedytować nad zasadami, które wypływają wprost z Ewangelii.

Pobierz rozważania 

2013-12-08 Rekolekcje Domowe. Tydzień 2 (5.26 MB)

pobierz

Tydzień 3: Jak rozmawiać w rodzinie, czyli moc słowa

„Myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem” – spowiadamy się z naszych grzechów rodzinnych. Na pewno słowo w rodzinie ma moc. Może budować więzi, ale może też ranić, czy „zionąć chłodem i obojętnością”. Zacznijmy od tego, że w wielu polskich rodzinach nie rozmawia się.
Dlatego na imprezach rodzinnych potrzebny jest włączony telewizor. Nie rozmawia się również, ponieważ nikt nie słucha. Myślę, że nie ma rozmowy, ponieważ gdy ludzie się słyszą, jest to dla nich zobowiązujące. Musieliby się zmienić po usłyszeniu. Wolą jednak nie słuchać, nie zmieniać się i udawać, że jest im wygodnie. Właśnie wygoda i lenistwo są największą pokusą w życiu domowym. Każdy chce się ustawić, by było mu dobrze. Potem pojawia się trudność, gdy potrzebna jest zmiana. Utrata korzyści jawi się jako wielkie zagrożenie dla szczęścia. I tak
zaczyna się nakręcać spirala niesłuchania, niechęci i obojętności. Początek ma w słuchaniu, czy też w jego braku. Owszem, czasami trzeba się bardzo wytężyć, by usłyszeć. Zwłaszcza, gdy ktoś nie umie wypowiedzieć tego, co go boli. Tak mają dzieci, ale nie tylko. W każdym razie, to jest tydzień o rozmawianiu, a jeszcze bardziej o słuchaniu…

Pobierz rozważania  

2013-12-15 Rekolekcje Domowe. Tydzień 3 (4.1 MB)

pobierz

TYDZIEŃ 4 Wieczerza Wigilijna, czyli o rodzinnym spotkaniu

Zacznijmy od tego, że Wigilii nie zaczyna się zakupami. Kiedyś było wiadomo. Adwent, rekolekcje, rachunek sumienia. Potem trzeba było w domu pogodzić się ze wszystkimi, pogadać. Na końcu spowiedź. Ludzie potrafili płakać, gdy nie mogli się z wszystkim pogodzić przed świętami. To były stracone, złe święta. Dzisiaj jest inaczej. Jest jedzenie, nie ma rozmowy. I nie było wcześniej rekolekcji, przemyśleń, rachunku sumienia, postanowień, pojednania i porozumienia. Rekolekcje zamieniły się w zakupy. Teraz obowiązuje zakupowy szał. Opowieść o Wieczerzy Wigilijnej chyba trzeba zacząć od początku. Od pytania: czym jest w ogóle spotkanie? Przykładowo: wielką patologią polskich świąt są życzenia, które polegają na tym, że jeden członek rodziny mówi drugiemu, co tamten ma robić. Wciskanie uszczęśliwiających porad w formie życzeń zbyt często zamienia się w farsę. Ile można. Znam wielu młodych ludzi, którzy wszystko mogą jeszcze zaakceptować, ale nie życzenia. Dla nich katorgą jest słuchanie tego samego co roku. Nikt ich nie słucha, ale wielu wie, co powinni robić. Więc tydzień medytacji o spotkaniu i życzę dobrych świąt.

Pobierz rozważania 

2013-12-22 Rekolekcje Domowe. Tydzień 4 (4.77 MB)

pobierz

Zapisz się na Newsletter WIO